“Prensip Savaşım “

Prensip Savaşım
Ego prensipler savaşı diyorum ben adına , prensipler koyan gizli ego…Tüm prensiplerimi çöpe attım , kuralsız riyasız yaşamayı tercih ediyorum; eskiden koyduğum tüm prensiplerimin ego kaynaklı olduğunu fark ettiğimden beri …

Ego ve Teknoloji

Ego da uydurmuş kendini devrin teknolojik riya kokan prensiplerine .Riya ile prensip kelimelerini lügatte aynı yere koymuş google amca.
“Prensiplerim var efendim açmam öyle her mesajı, dönmem her arayana ..Telefon illaki uzun çalmalı ..mesajları açmam belli saatlerde vs…”
Uzayıp giden ego kaynaklı prensip sanılan riya kokan tavırlar …İşte onlara inat telefon çalar çalmaz gördüysem hemen açıyorum , mesajlara hemen dönüyorum.
…..

Graham Bell  ve Vefa

Bu saçma tavırları Graham Bell görüyor mudur acaba ?
Graham Bell diyorum , dünyanın belki de gelmiş geçmiş en Büyük prensip savaşçısı …Bu iletişim aracını keşfetmeyi hayal ettiğinde , egoluları hesaba katmış mıdır ? Sanmıyorum , katsaydı İlk kelimesi “Alo”olmazdı .Her ne kadar şehir efsanesi gibi zikredilse de , her şakada olduğu gibi ; efsanelerde de gerçeklik payı olduğunu düşünenlerdenim.

Efsaneye göre , Graham Bell , telefonla ilk konuşmasını doğuştan lâl olan eşi ile yapar.Eşinin adının baş harflerinin kısaltması olan “Alo” kelimesini , icadı olan telefonun sesi iletip iletmediğini kontrol için kullanır ..Aslında eşine seslenmektedir alo diye .Eşinin ve aynı zamanda annesinin de doğuştan sağır oluşları , onu bu icadı ile keşfe adanmış en büyük prensip sahiplerinden biri yapacaktır.

Asıl amacı sağırlar için ses ileten bir alet yapmaktır .O gün için bu aletin mucidi olamaz ama ,telefon icadı ile dünyanın en büyük mucidi olarak anılmayı başarır.Günümüzde hala telefon gelmiş geçmiş en önemli icattır çünkü .

Ona rağmen ego ile hiç işi olmayan Graham Bell, ömrünün sonuna kadar tek bir prensip edinir kendine : Eşine yazdığı bir mektupta ; “eşin hangi noktaya çıkarsa çıksın, ne denli zengin olursa olsun ;emin ol , işitme engellilerin sorunlarını hep düşünecektir.”diyecektir.

Nitekim öyle de olmuştur , eşinin ve annesinin duyamadığı sözleri kaydettiği Gramafondan kazandığı tüm parasını ,bugün hala yaşatılan Graham Bell işitme engelliler derneğine bağışlamıştır.
…..

En Güzel Prensip

…….Lüzûm yok öyle prensiplere , doğal olmak en güzel prensiptir. Doğallığı prensip edinin yetiyor zaten , öyle ihtiyaç falan duymuyorsunuz şov kokan sıra dağlar gibi prensiplere .

Güzellikleri de katletmiyorsunuz böylece .Arayın sorun sevdiklerinizi , hesap yapmayın uzun uzun küçücük bir mesajı açmak için .( 🤔okundu görünecek , mavi tik uygulamasını kaldırsam mı , …yok öyle yok böyle ….uzayıp giden ego prensip savaşları …)Hatta siz yazın , öyle insanlıktan uzaklaştıran mekanik teknolojik şovlara ihtiyaç duymayın.Hakiki prensip sahiplerinin en belirgin özelliği vefalı olmaktır çünkü…(Graham Bell gibi )
…….
Böyle İnsanları gördüğümde; onların ego kokan tüm tavırlarına karşı , egolu numaralara başvurmuyorum, ilk ben selam veriyorum .Onun beyninden geçenleri merak etmiyorum , umrumda da olmuyor .Çünkü o ego prensip savaşlarına dahil olmak istemiyorum.Onun için attım çöpe tüm prensiplerimi .

Ve en çok egoyu prensip sanan kişileri gördüğümde kamçılanıyorum , hiç olmadığı kadar doğal oluyorum.İçimden gelen tüm güzel sözcükleri sıralıyorum ona .Hatta hak etmediği kadar iyi oluyorum , ( o sizi budala sansa da)ters köşe yani .
……..
Ego kaynaklı bir dizi prensip eklemiş hayal dünyasında ve öyle dolaşıyor , ne güzel !
Küçük dağları o yarattı sanıyor budalalar da …Ona daha çok ilgi daha çok sevgi gösterisi yapıyor ..Şimdilik mutlu mesut yaşıyor , çünkü insanlar sözde doğallığı seviyor ama   megalomanlara da taviz vermekten çekinmiyor…Egolu riyakarların önünde eğilmeye devam ediyor.O da ayrı bir patoloji…Ezildikçe keyf alma durumu , ezik görünerek yer edinme durumu ya da….Hani onlar hep elleri önden bağlamalı kafası emmebasma tulumba gibi sallabaş dolaşan tipler , bilirsiniz ; diğer adı da amiyane tabirle “yalaka “.Sözde prensip sahiplerinin de en sevdiği tiplerdir bunlar.Çünkü egodan beslendikleri için ;” bu suya sabuna karışmayan ama çıkarları söz konusu olunca yalakalıkla her ihtiyaçlarını karşılayan tipler “onlar için ego beslenme kaynağı oluveriyor haliyle…
………
Ego prensip savaşları diyorum efendim , çağımızın yeni hastalığı …Egosunu tavan yapmak için koyduğu şov kokan prensipler zincirinden söz ediyorum .Egosu için kendi yakınlarını , arkadaşlarını , dostlarını ezmekten elinin tersiyle itmekten çekinmeyen riyakarların hastalığı diyorum.

Makam mevki için daha dün sarmaş dolaş kanka olduğu kişileri yok sayanlardan bahsediyorum.O makamda o prestijde kalabilmek için olduğundan farklı prensipler edinenleri anlatıyorum. En çok da bir makama bir mevkiye “ısmarlama”oturtulanların dünyasından söz ediyorum.Karşılaştığımda onları hemen anlayabiliyorum , uzun uzun vakit harcamaya lüzûm kalmıyor zaten ;tahsiline , cv’sine , insanlığına bakmam yetiyor…Selam ben geldim dediğimde , montunuzu bile çıkaramadan, sıcacık bir çay eşliğinde içten bir sohbet yapamadan uğurlayanların dünyasından söz ediyorum…. Ama o kendinin farkında bile olmadan dolaşıyor .

Öyle bir ego prensip savaşçısı olmuş ki o makama oturduktan sonra , kendi bile kendini 3, 5 üniversite bitirmiş , şov dünyasında yarattığı sanal insanlık şovlarıyla kendini “olmadığı biri “sanıyor.Hatta öylelere selam vermeye çekiniyorsunuz , yüksek ihtimalle ondan bir şey isteyeceksiniz sanıyor .İşin rengini anlamak zor olmuyor eğitimli insanlar için .

Patolojik onlarca örnek verilebilir bu megaloman prensip savaşçıları ile ilgili .Çünkü bunlar kendi içinde de ayrılıyor .Bir de bunların kendini iyi eğitimli gibi gösterip , aslında eğitimi hiç önemsemeyenleri var …Sözde çok eğitimli kaliteli kişilik gibi imaj çizip , etrafında tuttuğu , hayatında yer verdiği kimliksiz kişilerin varlığı .Şaşıp kalıyorsunuz …

Düşününce anlayorsunuz ki bu da bir çeşit patolojik durum.Egosu yüksek olanlar aynı zamanda menfaatlerini de önde tutan kişilikler oluyor çünkü. Hayatına soktuğu her bir kişiyi fayda çıkar ilişkisi içinde barındırıyor.Çıkarı varsa onun karakteri , kimliği, duruşu , eğitimi önemli olmuyor .O an nedense tüm prensiplerinden vazgeçiveriyor…
…..
İşte sırf bu ego kaynaklı prensip savaşçılarına inat; tüm prensiplerimi çöpe attım , İçimden geldiği gibi yaşayıp , İnsan kalmayı seçiyorum.

Benim de prensiplerim var ; ama hepsi İNSANLIK temalı .

Yazar

Eğitim /Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklar Yazar

Yorum Yaz

%d blogcu bunu beğendi: