Nihayet Bloğuma Kavuştum

Yaklaşık 3 günlük bir çabanın ardından , hiç yardım almadan kendi bloğumu kurabildim.

Yardım almadan diyorum;çünkü bir blog açmak sanıldığı kadar kolay bir iş değilmiş. WordPress hiç kullanmamış biri için emin olun oldukça zor.Ve kesinlikle ilk yazı konusu olmayi hak etti.?

İşte Benim Blog Açma Maceram:

Tam 3 Günlük Gece 04’lere kadar süren uykusuz Acemi bir Blogger Macerasına hazır mısınız?
Öyleyse Buyrun?
1.gün tamamıyla Blog adı alan adı belirlemek ve domain hosting konusunu anlamaya çalışmakla geçti. Benim gibi bu terimlere çok çok uzak olan biri için, tamı tamına 1 koca gün internet siteleri üzerinden özellikle “WPMAVI “sitesinden arastirma yapmakla geçmesi çok normal diye düşünüyorum. WPMAVI’ ı okudukça Blog açma isteğim kat be kat arttı. Ne zamandir yapmak ıstiyordum ama ev iş çocuklar derken , bir baktım ki yolun yarısı çoktan bitmiş. ?
Neyse , bu konuya sonra tekrar döneceğim .

WPMAVI ‘ dan bahsediyordum.
Hakikaten bu site bu konuda çok profesyonel.Blog açma fikriniz varsa ve internette geziniyorsaniz, zaten Google aramalarında en üstte çıkıyor .
Kaldı ki , Blog Yazarlığı konusunda tüm detaylar için de başvurduğunuz önemli sitelerden biri .Ve şuan bu yazıyı yazabiliyorsam kesinlikle bu sitenin hakkı çoktur üzerimde. ..

Neyse, site sahibi Burak Oran’a bu güzel sitesinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ve blog acma maceramı ,anlatmaya devam ediyorum.

1.günümde,gecenin ilerleyensaatlerine kadar devam eden çalışmalarım sonunda tam tahmin edebileceğiniz gibi , saç baş darmadağın, uykusuz,sersemlemis bir vaziyette neredeyse vaz geçecektim.

Sabah ola hayrola deyip uykuya dalmışım.

Uyanır uyanmaz ilk aklıma gelen sey : Blogum ne halde acaba ? “Kurabildim mi, ya bütün bunlar, kendi hüsn-ü kuruntumsa” diye evde bir o yana bir bu yana dolaştım.

Açtım WordPress ‘ı ve bloğumun şablon halini görünce mutluluğumu tahmin bile edemezsiniz ???
Ama bu mutluluk kısa sürdü tabi ki …
Şifreler , hesaplar , detay bilgiler her sey birbiri içinde çorba olmuş. ?
Tamam dedim , kabul et bir işi de becerememiş ol ! Pesss…
…….
Profesyonel yardım almaya karar verdim.Birkaç hatri sayılır firma ile görüştüm. Yaklaşımları ve konuya hakim oluşları takdire şayan ;ancak ben bir kere hırs yaptım. Aslında teklifleri fena sayılmazdi. Fakat hiçbir işi yarım bırakmama huyum ağır bastı.
İçimden kendi kendime telkinler veriyor bu işi tamamla diyordum.

Ama dediğim gibi, sanıldığı kadar kolay bir iş değilmiş.Blog acmayi düşünuyorsaniz ; bunu aklinizdan çıkarmayin bence.Ama hevesiniz de kaçmasın. Ben ki bu konularda normal bir bilgisayar kullanıcısı iken yaptıysam , herkes yapabilir.Fakat çok kolay diye düşünüp,”nasılsa yaparım egosuyla başlamayın” demis olayim ben yine de ..
………
:
Ve 2.Koca Gün : Bütün terimleri öğrenmiştim neredeyse …”Domain”nedir, “Hosting” nedir? Hepsi,sular seller gibi….
……….
Wpmavi ‘nin anlattığı biçimde , yola devam ettim.Her sey yolunda ilerledi ta ki Temalar görünüm kısmına gelinceye kadar. ..

Yeniden dön WPMAVI ‘e , yeniden ezber yap , olmadı not al….Yok yine olmamisti.O kadar yoruldum ki , yine pesss….?

Yine firmalara mesaj , telefon …O sırada tabiki bir taraftan da devam ediyorum, sitemi kurmaya.Sanırım , yapamamış olmayi kabullenemiyordum.

Kahraman ?3.Gün :

Her uğraştığımda yeni bir terim yeni bir yol buluyordum kendimce. Tam oldu derken bir aksaklık …Tam şimdi olacak, simdi oldu …
…….
Böyle böyle uzun ve yoğun bir 3 günün sonunda işte size yazıyorum.Yani başardım.✌Ve onun için Bu günü Kahraman ilan ettim.

Blog acma maceramda ; 3 koca gun , (onlari biktirdigim icin )evdekilerin bile benden duymak istemediği,”Blog” sözcüğünü hayatıma katmada bana eşlik eden en sadık dostlarım,Google,WPMAVI, WordPress ekibine canı yürekten koca bir teşekkür gönderiyorum. ?

Site teması ve diğer seçimlerim siteye girenlerde nasil bir izlenim bırakacak , açıkçası çok merak ediyorum. Bu konuda ve blogumla ilgili her konuda sizin görüşleriniz ve izlenimleriniz her blog yazarı gibi benim için de çok önemli. Umuyorum ki fikir ve yorumlarınızla beni yalnız bırakmayacaksıniz.

Blog acma maceramı anlattıktan sonra , “blogumdan “ve ” neden bir blog açmak istediğimden ” bahsetmek istiyorum.
Bu blog, Kültür Sanat , Edebiyat Egitim alanlarinda elestiri ,kendi deneyim ve gozlemlerimin yansitilacagi bir kisisel blogtur .

7 kategori üzerinden sizlere ulaşmayı istiyorum.
Bu kategorileri 7 güne tanzimledim.Bu belirlenen günler, kategorize yönüyle eslesmiyor.

Pazartesi:”Gündem/Güne Düşenler”adı altında,Güncel olaylar ve konular ile ilgili kendi eleştiri ve izlenimlerim şeklinde olacaktır.Tamamen kendi yorum ve kendi izlenimlerimi guncel olaylar ve konular üzerinden sizlerle paylaşacağım. Bu kategoride Dunyada ve ulkemizde, güne düşen her olay her durum konu edilebilir.

Salı:”Kitaplarım / İyi ki Okuduklarım / Klasikler”başlığı altında,okuduklarım ile ilgili eleştiri ve yorumlardan oluşacaktır.
Onun dışında kitap listelerim,önerilerim, merak ettiklerim ve Okuma yöntem ve sırlarım,ayrıca bu hızla akan zaman içinde,nasıl hızlı okunur,kimler okunur,yazar ve sair söyleşilerim,tanıtımlarım,röportajlarım bu bölümde siz değerli okuyucularımla bulusacaktir.

Çarşamba:”Sinema/Televizyon/Tiyatro/ Sosyal Medya Kütürü”başlığı ile izlediğim filmler , Televizyon kültürü , Tiyatro alanlarında izlenimlerim, araştırmalarım,fikir ve yorumlarım olarak kategorize edilecektir.
Ayrıca;sinema tv tiyatro kültüründen,Sosyal medyanin hayatımıza girişi ile değişen sanat edebiyat -dil alanlarinin , sosyal medya kültürünün, insan profili ile biraraya gelişi , insan üzerindeki gelişimsel psikolojik ve sosyolojik periyotları ve etkileri üzerinden yazmayı hedefliyorum.

Perşembe:Siirim/Şairim başlığı altında sevdiğim şiirler ve şairlerle ilgili yorum sanat anlayışları Vs. Gibi konularda olacaktır.
Şiir kültürünün özellikle Halk âşıkları geleneğinden gelen bir toplum üzerinde Divan Edebiyatı ile muazzam bir örtüşme yaşaması ve birarada modern edebiyat ile yolları kesistikten sonra,Türk şiirinin yolculuğu ile duygularin şaha kalktığı bir bölüm olacaktir.

Cuma:”Sahile kıyısı yoktu bu sehrin; kendime vurdum”
başlığı ile tamamen kendi içsel yolculuğuma ait; çıkarımlara,deneyimlere, duygu -düşünce ,yaşayış ,hayata bakışimla ilgili kişisel çıkarımlara yer vereceğim.
Özellikle bu bölümde her konu yer alabilir:
İnanlar,hayvanlar,hayat,düşünce, duygular,felsefi bakış açısı, sosyolojik ve psikolojik çıkarımlar,mesleki yasantim ve deneyimlerim , egitimci yanim , yeni fikirler…
Kisacasi bu bölümde , yasami bir butun olarak ele alan ,Ben’i ;

dunyaya ve hayata bakis acim ,durusum, izlenimlerimi “butunsel bir acidan” sosyo-kulturel etkilesimlerim ile ortaya cikan kendi yansimalarimi, sizlerle paylaşmak için oldukça heyecanlıyım.
Çünkü insanın en huzur bulduğu yer yine kendi içidir. ?”En iyi yol , iyi bildigin yoldur.”Sözünden esinle,ben de

” En iyi bildiğin yolculuk, kendine yaptığın yolculuktur.” Diyorum.
Devami o bölümde saklı kalsın şimdilik. ?
Cumartesi: “Hayat Bir Masal Olsa” başlığı ile her güne bir masal sığdırmaya çalışacağım.Sizlere masalların, gerçek hikayelerden daha lezzetli ve keyifli olduğunu ortaya koymayi vaad ediyorum.
Bekleyip görelim , olur mu olur ?
Masal bu ya!?

Pazar: “İşim / Aşım” kategorisinde meslek seçimleri ,mesleklerin sosyal,psikolojik ve ekonomik yanları aynı zamanda değişen gelişen modern dünyada; ortaya çıkan yeni mesleklerin ve “çıkabilecek yeni mesleklerin ” durumları ile ilgili yorum, bilgi aktarımım , tahmin olasilik ve beklentilerim seklinde olacaktır.

“Aşım “başlığı ise bütün bu kategoriler ile bir bütünsellik teşkil ettiğini düşündüğüm ;hiyerarşik yapıda elzem yemek kültürleri hakkında olacaktır.
Bu, klasik yemek tarifi olabileceği gibi , asıl mevzu etmek istediğim ; yemeklerin de etnik ,kültürel ,coğrafi ve inanclardan doğan etkilesimleridir.Şimdilik kalın afiyetle.?

Bloğumun biçimsel planı yanında,konu alanlari basliklardan da anlasilacagi üzre;Dil,Kultur ,Sanat ,Edebiyat ve Egitim alanlari biciminde örülecektir.
Blogum , eleştiri ,araştırma, geliştirme türünde;lisans ,yüksek lisans egitim alanlarım,mesleğim,kisisel bilgi-beceri-kültür birikimlerimin;

kendi deneyimlerimde kendi tarzımda ve Bloguma ad olmayi da hak etmis “Bana düşen payinda , “M Güneş Berberoğlusinde ” bir yansimadır .

Özellikle sosyal fayda ve sosyolojik bir bakış açısı hâkim olmuştur.

Sanıyorum ki kendi alanında kategorize yönüyle daha önce denememiş bir blog tarzıyla karşınızdayım.

Yapmak istediğim şey; bilgi ve kültürel birikimlerimi kendi misyonumda, kendi vizyonumda harmanlayarak sosyal fayda niteliğinde anlam kazanmasidır.

Dünyada milyonlarca insan var ve dünyamızın insan odakli ve insana dayalı bir mekanizma ile sekillendigi hepimizce malûmdur .

Ve ben şunu çok iyi deneyimledim ki ;her insan ayrı bir dunya.Kimse kimseyle kiyaslanmayacak kadar kıymetli ve her biri farklı deneyimlerle ve bir yaşam haritası ile hayatına devam ediyor.
Bu haritayı Kendin çizmek, bana göre bu işin en can alıcı kısmı.

Kendine düşen payi;doğru yakalayıp , doğruca pay etmek de insanî bir vazife.
Her insan başlı başına koca bir dünya.
Neden ,o dunyalara birer pencere acmayalim?
Neden okumayalım ?
………
……………….
……………………..
Neden kendi dünyamızı, kendi kalemimizle cizmeyelim?
Ve
……..Neden Yazmayalım?
M.Güneş Berberoglu ?

Yazar

Eğitim /Üstün ve Özel Yetenekli Çocuklar Yazar

4 Yorum Var

  1. Hocam emeğinize sağlık maşallah hiç durmuyorsunuz hep böyle insanlığa, topluma bişeyler katayım daha fazla nasıl verimli olayım bildiklerimi paylaşayım çabasındasınız o azimden o şevkten zerre miktar bizede katkı olması edasıyla hayırlı olsun hocam

Yorum Yaz